Да поговорим за кибертормоза ...


Дигиталните технологии завземат света и човечеството със скоростта на светлината. В днешно време би било немислимо за всеки един от нас да си представи ежедневието без тяхната помощ. Голяма част от европейските програми за обучение, квалификация и преквалификация са насочени именно към технологиите и то най-вече в по-малко населените градски и селски райони. Но както всяка една страна от живота, която има своите положителни и отрицателни страни, така и иновациите в дигиталните технологии показват и своите два полюса. През последните години подценяването на въздействието им доведе до доста сериозни проблеми, които оказаха въздействие най-вече при децата и юношите. Един от най-сериозните сред тях това е т.нар. кибертормоз ( бел. ред. - cyberbullying). 
Какво представлява кибертормозът? 
Според дефиницията на Bill Besley (канадски политик), кибертормозът представлява "използване на информационните и на компютърните технологии за подкрепа на умишленото (съзнателно), враждебно и повтарящо се поведение на индивид или група, което е насочено към причиняване на вреда (психическа, социална, емоционална) на друго лице". Той присъства преди всичко в социалните мрежи. Жертвите получават обидни и нараняващи новини, публикуват се иронизиращи коментари на стената им, в чата или се формират цели групи, наречени "групи на омразата" срещу нароченото лице. В резултат от всички тези действия, които са непрекъснати и повтарящи се във времето, психо-социалните последствия могат да са изключително негативни и сериозни за обекта на тормоз в интернет, който в повечето случаи е безсилен и няма възможност да се защити в такива ситуации. 
Какво можем да направим ние? 
Не бъдете пасивни! Бъдете активни!
Когато видите или дори изпаднете в ситуация на кибертормоз, не позволявайте да стигнат до вас! Не бъдете пасивни и не се примирявайте с това, което се случва. Вие имате нужното, за да спрете негативите и омразата, с които ви засипват! Начините, по които можете да се справите с проблема, са:
  • Да споделите с родителите си. Те винаги ще бъдат до вас, ще ви изслушат и ще ви дадат съвет как да постъпите!
  • Блокирайте и ограничете контактите си с източника на киберагресия! Така ще си спестите доста нерви и главоболия. 
  • Не действайте първично! Когато получите такъв негативен коментар, e-mail и т.н., не бързайте. Изчакайте, помислете и след това, ако все още искате да отговорите, направете го, но с финес! Както старите хора са казали: "убий глупака с мълчание". ;)
  • Присъединете се към група или програма за борба с последиците от кибертормоз. Попитайте свои приятели, учители или направо потърсете в интернет за информация относно това какви групи има, къде се събират, кой ги води и отидете (може да вземете и свой близък приятел за подкрепа). На срещите ще имате възможност да се срещнете с други хора, които са изпаднали в същото положение като вас и ще се изненадате колко много неща ви свързват! Не забравяйте - вие НЕ сте сами! :)
  • Потърсете съвет от професионалист/вещо лице - психолог (училищния психолог например), социален работник (да, те също биха ви били доста полезни), полицай, учител и др. 
Има и много други способи за борба и справяне с кибертормоза. Ние ви даваме само една основна част от тях, опитвайки се да ви покажем, че все пак ИМА начин да се изправите срещу проблема. Не казваме, че ще бъде лесно, но сме сигурни, че накрая ще си струва!


И не забравяйте най-важното - ВИЕ НЕ СТЕ САМИ! 

Няма коментари:

Публикуване на коментар